bieganie na wahadle
ambicja vs. możliwości
Pokaż wszystkie

 

pomysły, pomysły

 

Od samego początku mojej zawodowej kariery działam w organizacjach pozarządowych. Teraz już tylko jako fundraiser ale w latach 1993 – 2005 działałem równeiż jako osoba zbierająca pieniądze na swoje projekty. 

I wtedy właśnie dowiedziałem się co to znaczy, że „nie ma w życiu darmowych lanczy” a jak ktoś coś dostaje za darmo… to zwykle tego nie szanuje. 

Ja dostałem w swoim triatlonowym życiu sporo. Ale nie wszystko. I za każdą zainwestowaną we mnie złotówkę mam nadzieję oddałem. Począwszy od Triathlon Series Team Grzecha Golonki, skończywszy na sponsorach w ramach MKONa2017 (SAE, Triathlon Energy, New Balance Polska, HuubPolska, Wertykal, Enervit Polska, Butik Optique). 

Czas na rewanż. Długo myśleliśmy z Ewą czy jest jakiś sposób aby wesprzeć innych w innej formie niż tylko sMentoring i wpadliśmy na pomysł aby przeznaczyć kasę jaką dostałem w formie nagród finansowych za Mistrzostwo Świata na program grantowy. Pogadałem ze znajomymi i okazało się, ze chętnymi do „dołożenia się” są Artneo oraz Bernadeta i Bogdan Serwińscy. Założenia programu poniżej. Do końca lutego czekam na pytania, komentarze, opinie. Jak już wszystko zbiorę to powiem kiedy ruszamy.

I żeby było jasne – zbieranie kasy na Nidzicki Fundusz Lokalny nie jest w żadnej sprzeczności z tą inicjatywą. Po prostu działamy teraz szerzej 😉

#rewanżMKONa (wersja BETA)

Założenia projektu:

Raz w roku Klub Sportowy NIEMANIEMOGĘ dzięki pomocy sponsorów ogłasza program grantowy. Czy dotacje dla triathlonistów

Dla kogo: w roku 2018 program jest przeznaczony WYŁĄCZNIE dla zawodników startujących (debiutujących, startujących po raz kolejny) na dystansie IRONMAN (federacja nie ma znaczenia).

Zasady udzielania grantu/dotacji:

 1. Aby uzyskać dotację należy złożyć aplikację do Klubu (wzór aplikacji pojawi się na stronie www.niemaniemoge.pl – będzie to forma jednostronicowej aplikacji w Word)
 2. Dotację przyznajemy na 50% całego wydatku/kosztu zgłoszonego przez zawodnika.
 3. Dotacja może być spożytkowana na cokolwiek co związane jest z procesem przygotowania się lub startu na dystansie IRONMAN (koszty sprzętowe, opłaty, koszty treningowe, regeneracyjne, zakupy)
 4. Warunkiem KONIECZNYM do przyznania dotacji jest „rewanż” obdarowanego w jakiejkolwiek postaci, stanowiący połowę otrzymanego wsparcia, wyliczony w aplikacji
 5. Decyzję o przyznaniu dotacji wydajemy SUBIEKTYWNIE oceniając jakość oraz realność zaproponowanego „rewanżu”.
 6. Kryteria oceny
  • Atrakcyjność rewanżu i realność – 60%
  • Rodzaj wydatku – 30%
  • Spójność z filozofią MKONway – 10%
 7. Możliwe jest nie przyznanie żadnej dotacji w konkursie jeśli propozycje będą nieatrakcyjne lub nie mieszczące się w założeniach konkursu grantowego
 8. „rewanż” MUSI nastąpić w ciągu maks 6 miesięcy od dnia realizacji pomocy finansowej i MUSI być zaraportowany do Klubu w formie elektronicznej
 9. W przypadku BRAKU raportowania rewanżu informacja o „niesolidności” grantobiorcy zostanie podana do publicznej wiadomości.
 10. W programie NIE następuje fizyczne przekazanie środków finansowych. Grantobiorca wskazuje źródło a sponsorzy zasilają to konto bezpośrednią – oznaczoną wpłatą.
 11. Kwota środków przeznaczonych na fundusz grantowy w roku 2018 wynosi ponad 5000zł (ostateczna kwota zostanie podana w dniu oficjalnego ogłoszenia programu)
 12. Można wnioskować o dowolną kwotę nie przekraczającą budżetu programu.
 13. Wnioski nie spełniające warunków formalnych (podanie danych adresowych oraz wyrażenie zgody na gromadzenia i upublicznianie tych danych) będą odrzucane

Przykładowy wygląd procesu grantowego:

 1. Wnioskodawca ściąga ze strony wniosek grantowy
 2. We wniosku opisuje potrzebną pomoc (na co chce przeznaczyć uzyskane pieniądze) w postaci kwoty oraz rodzaju kosztu
 3. Opisuje „rewanż” czyli w jaki sposób odda uzyskaną pomoc (opis ten jest kluczowy w procesie decyzyjnym o przyznaniu dotacji)
 4. Wypełniony wniosek grantowy przesyła na wskazany adres

Przykładowe formy wsparcia oraz „rewanżu”

Przykład nr 1

Zawodnik chcący wystartować w imprezie IRONMAN Borówno chce kupić sobie nową piankę HUUB Archimedes. Cena tej pianki to 2300zł. Ma na nią 50% więc wnioskuje o 1150zł. Jako rewanż deklaruje, że namówi swoich 3 kolegów aby zapłacili 1% w roku 2019 na Nidzicki Fundusz Lokalny, udowadniając, ze suma tych wpłat wynosi 50% udzielonej dotacji (575zł) gwarantując to zdarzenie nie tylko swoim honorem ale pisemnymi deklaracjami tych osób.

Przykład nr 2

Zawodnik chce wystąpić o dofinansowanie opłaty startowej w Zawodach Ironman XXX. Opłaa startowa to 2000zł. Ma tysiaka. Występuję o 1000. W ramach „rewanżu” deklaruje przeprowadzenie 20 darmowych konsultacji pływackich dla chętnych w swoim mieście. Jedną konsultację wycenia na 25zł co w sumie daje 50% dotacji. Raportuje konsultacje w formie raportu.

Przykład nr 3

Zawodnik chce doposażyć swój sprzęt rowerowy poprzez zakup wózka przerzutki C+. Wózek kosztuje 1000zł. Dopłata to 500zł. W rewanżu deklaruje zakup butów New Balance i przekazanie ich dzieciakom z SMS Szklarska Poręba

Przykład nr 4

Zawodnik chcąc przygotować się do startu w Ironman w 2019 chce wykupić opłatę trenerską w Trinergy. Koszt opieki to 5000zł. Wnioskuje o 2500. Musi wykazać w jaki sposób „odda” 1250.

 

 

Komentarze są wyłączone.