poświęć 5 minut
odporność psychiczna
Pokaż wszystkie

Projekt “Dojrzali do sportu”

Intro: Najsłynniejszą postacią triathlonu, najbardziej rozpoznawalną osobą nie są mistrzowie świata ale 70 letnia zakonnica – Madonna Boulder, która jeszcze w 2012 roku ukończyła zawody na dystansie IRONMAN. Pani Boulder (rocznik 1930, jak sama podkreśla – gotowa jest do uprawiania sportu w tym wieku ponieważ… późno zaczęła. Jej pierwsza przygoda ze sportem to wiek 48 lat. Do tego czasu nie miała z nim nic wspólnego.

Podobną historię mogliby pisać reprezentanci naszego kraju: Marek Musiał (startował na MŚ w Triathlonie na Hawajach w 2017 i 2018 odpowiednio w kategoriach M65-69 i rok później w kategorii M70-74), czy Teresa Żywek, która podczas ostatnich zawodów biegowych w Szwecji wygrała swoją kategorię K70. P. Teresa twierdzi, że do sportu pchnęła ją chęć „znalezienia czasu na emeryturze”.

Znalezione obrazy dla zapytania teresa żywek foto

fot. maratonypolskie

Nie wiem czy Wy już zaczęliście przygotowanie do sezonu biegowego/triathlonowego 2019, ale Kamil Gapiński z paniką w czcione wypisuje na FB, że nie mógł się dodzwonić do swojego taty, bo ten… biegał. A Kamil, jeszcze nie może się zmusić. Tata Krzysztof – ma 58 lat. I zaczyna się bawić w bieganie.

Instytucja kategorii wiekowych daje osobom starszym możliwość rywalizacji ze swoimi rówieśnikami, zwiększając motywację do zajęcia się sportem w ogóle. Nie chodzi o to aby „ruszać się dla zdrowia” ale o to aby rywalizacja mobilizowała nie tylko do wstania z kanapy, ale przede wszystkim do stawiania sobie realnych i ambitnych celów.

Ogromna (naprawdę ogromna) ilość inicjatyw biegowych (np. Biegam bo Lubię) jak i zawodów sportowych (np. Park Run czy City Trail) daje możliwość konsultacji ale i startowania w formule low albo nawet no cost.

Projekt „dojrzali do sportu” zakłada stworzenie platformy umożliwiającej osobom 55+ pozyskania specjalistycznej wiedzy związanej z rozpoczęciem przygody ze sportem amatorskim, przygotowującym do wzięcia udziału w zawodach. Obecnie funkcjonujące platformy niestety proponują uniseksowe (one size fits all) plany i porady, nie uwzględniające potrzeb osób dojrzałych. Przykładem niech będzie regeneracja, która dla osób młodych przychodzi łatwo i automatycznie a w przypadku osób starszych jest niezbędnym elementem planu treningowego.

Projekt oferować będzie wystandaryzowane plany treningowe związane z bieganiem (najprostsza forma ruchu i sportu kwalifikowanego) na poziomie przygotowania do biegów krótkich (5, 10km), biegów długich (15-półmaraton) oraz maratonu (w zależności od celu). Czas trwania projektu: 6 miesięcy.

Ilość osób jakie chcę zaprosić: 20

Jak to będzie działać?

Zgłaszacie się sami lub zgłaszacie rodzica bezpośrednio do mnie (mkon@niemaniemoge.pl). Ja przesylam Wam formularz do wypełnienia (z pytaniami – również o cel) i przesyłam raz na miesiąc spersonalizowany plan treningowy (w oparciu o moje doświadczenia). To nie jest personal trainer approach. Nie będę dzwonił raz na tydzień pytać jak idzie. Nie będę też odpowiadał na pytania: MKON mojemu tacie już się nie chce – co robić? Jak zgłaszasz się sam – ustalmy, ze o motywację dbasz ty. Jeśli zgłaszasz rodzica/dziadka – to TY dbasz o jego motywację. Ustalamy cel końcowy, podrzucam kilka podpowiedzi, rekomendowane info co robić PO treningu, literaturę a może i rekomendowane biegi i grupy treningowe. Trochę ludzi i okoliczności znam.

Chciałbym po tych 6 miesiącach poszukać partnerów do szerszego wyjścia na świat i zaproszenia znaaaaacznie większej ilości osób niż te 20. A może znajdzie się platforma, która (przecież muszą być na to pieniądze z Unii) da możliwość profesjonalizacji tej formy pomocy (webinary, artykuły, powiadomienia o nowych planach)

Na kandydatów czekam do Wigilii – czyli w prezencie gwiazdkowym dostaniecie ode mnie plan na ostatni tydzień grudnia i cały styczeń.

6 Komentarze

 1. Cichecki pisze:

  Piękna inicjatywa, bardzo bliska mojemu sercu bo łapie się w tej kategorii 😁 Nie ryzykuje jednak bo raz kosza od Mkona dostalem, drugiego bym nie przeżył! 😜 Niemniej trzymam moc o kciuki i wierzę, że się uda…

 2. Cichecki pisze:

  Piękna inicjatywa, bardzo bliska mojemu sercu bo łapie się w tej kategorii 😁 Nie ryzykuje jednak bo raz kosza od Mkona dostalem, drugiego bym nie przeżył! 😜 Niemniej trzymam mocno kciuki i wierzę, że się uda…

 3. Piotr pisze:

  Piękna inicjatywa! Ja sam już dawno chciałem założyć TUTW – Triatlonowy Uniwersytet Trzeciego Wieku, ale jak to w życiu często bywa, chciał ale się zesr…
  Pozdrawiam i trzymam triciuki

  • mkon pisze:

   Piotr, dawaj – działamy!

   • Piotr pisze:

    MKON z Toba zawsze…jak moge pomoc?

    • mkon pisze:

     Piotr, jak? Nie wiem jak. Może po prostu załóżmy taki uniwersytet. TUTWO – o oznacza online. Ja bardzo chętnie mógłbym tam zajęcia poprowadzić. Online 😉 Chyba, że masz inny pomysł. Zresztą pisz do mnie bezpośrednio: mkon@niemaniemoge.pl